~rob.blog~

Wiemy kto wygrał pierwsze białe certyfikaty!

(Fri Sep 13 13:14:00 2013, Robert Piątek)

Od dawna czekaliśmy na rozstrzygnięcie pierwszego przetargu w Polsce na świadectwa efektywności energetycznej (tzw. Białe Certyfikaty). Przypomnę tylko, że ogłoszenie o przetargu ukazało się w ostatnim możliwym przewidzianym w prawie terminie tj. 31 grudnia 2012r., oferty można było składać w URE do 30 stycznia 2013, natomiast otwarcie ofert wyznaczono na 28 lutego 2013. Spodziewaliśmy się, że wyniki będą znane w przeciągu miesiąca – tak się jednak nie stało. Wreszcie dziś, w piątek 13 września br., na stronach BIP Urzędu Regulacji Energetyki pojawił się oficjalny protokół z przeprowadzenia przetargu rozstrzygniętego 29 sierpnia br.

I jakie wnioski?

Pierwsza sprawa, która może budzić zdumienie to ilość ofert odrzuconych z powodów formalnych! Na 212 ofert, które wpłynęły jedną odesłano bez otwarcia (bo nie została dostarczona w wymaganym terminie), a dwie inne zostały wycofane przez oferentów przed terminem otwarcia kopert.  Aż 107 ofert zostało odrzuconych z powodu nieprawidłowo wypełnionej deklaracji przetargowej lub błędów / braku audytu efektywności energetycznej! Czy to dowodzi, że istnieje pilne zapotrzebowanie rynku na rzetelnych audytorów efektywności energetycznej, którzy potrafią poprawnie sporządzić dokumentację przetargową? Deregulacja odnośnie dostępu do zawodu audytora efektywności energetycznej była słusznym krokiem. Okazuje się jednak, że choć każdy może, to nie każdy potrafi audyt sporządzić. Być może przy okazji następnego przetargu podmioty większą uwagę będą zwracać na zatrudnienie audytorów posiadających doświadczenie potwierdzone referencjami. Tak więc ostatecznie w przetargu rywalizowały 102 oferty.

Druga sprawa to fakt, że oferowana pula świadectw znacznie przerosła możliwości oferentów – przydzielono zaledwie 20,7 tys. toe (ton oleju ekwiwalentnego) na oferowane w przetargu 550 tys. toe. Czy to oznacza, że możemy się spodziewać jeszcze jednego przetargu w tym roku? Ustawa o efektywności energetycznej przewiduje taką możliwość, ale nie nakłada takiego obowiązku!

Lista zwycięzców jest opublikowana tutaj

W najbliższym czasie postaram się  bardziej szczegółowo przyjrzeć publikowanym materiałom i przeanalizować je pod kątem strategii przetargowej, przede wszystkim deklarowanych przez poszczególne podmioty zakresu wartości efektu energetycznego ω. Na razie może to by trudne, bo żadne karty audytu zwycięzców w przetargu nie zostały jeszcze opublikowane.


Niniejszy post został pierwotnie opublikowany na blogu prad-cieplo-gaz.pl