~rob.blog~

Problemy przyłączenia do sieci mikroinstalacji PV 12-15 modułów

(Wed Dec 4 12:55:59 2019, Robert Piątek)

W obowiązującej od 15 października 2019 IRiESD Tauron Dystrybucja znajdziemy takie zbiorcze wymagania dla przyłączania mikroinstalacji

IRIESD - wymagania

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w porządku - dowiadujemy się że instalacje o mocy powyżej 3,68 kW należy przyłączać do sieci 3-fazowo. Problem zaczyna się, gdy zapytamy czy "moc zainstalowana" podana w tabeli odpowiada "mocy przyłączeniowej" lub "mocy osiągalnej" z sekcji pojęć i definicji IRiESD.

IRIESD definicje mocy

W sekcji pojęć IRiESD nie znajdziemy definicji mocy zainstalowanej. OSD odwołuje się do Informacji Prezesa URE nr 44/2016, z której jasno wynika, że zainstalowana moc elektryczna to znamionowa moc generatora (modułów fotowoltaicznych) a nie przyłączanego do sieci inwertera. I ta niespodzianka rodzi istotne skutki dla instalacji pv zbudowanych z 12 - 15 modułów. Dlaczego? Bo jeśli zastosujemy moduły o mocy przekraczającej 305 Wp (większość obecnych na rynku modułów monokrystalicznych) to przy 12 modułowym łańcuchu przekroczymy granicę 3,68 kWp i, zgodnie z wymaganiami technicznymi OSD, musimy zastosować inwerter trójfazowy.

Czy taka instalacja (np. 12 × 310 Wp) ma szansę efektywnie pracować z inwerterem trójfazowym? Wątpliwe. Wydaje się, że ze względu na znacznie wyższe napięcie znamionowe pracy inwertera 15-16 modułów to racjonalne minimum dla instalacji trójfazowych. Ale to temat techniczny do rozwinięcia w innym artykule. Pewne jest natomiast, że taka instalacja będzie droższa, ze względu na wyższą cenę falownika i zabezpieczeń trójfazowych.

Pojawia się więc luka dotycząca mikroinstalacji zbudowanych z 12 -15 modułów pv, które albo będą mieć problem z przyłączeniem do sieci, albo w wykonaniu trójfazowym będą droższe i będą produkować mniej energii. A nie każdy potencjalny prosument ma wystarczająco duży dach, aby zmieścić 16-20 modułów lub zużycie energii uzasadniające większą skalę inwestycji.

Jaka jest szansa, aby OSD podeszło zdroworozsądkowo i granicę postawiło dla maksymalnej mocy czynnej inwertera? To co jest po stronie DC zostawmy projektantom i wykonawcom mikroinstalacji, którzy dobierają rozwiązania najkorzystniejsze dla swoich Klientów. Nie twórzmy nowych sztucznych barier rozwoju energetyki prosumenckiej


Opublikowałem ten artykuł na Linkedin